Opracowaliśmy innowacyjną powłokę kompozytową zawierającą węgiel szklisty pełniący rolę smaru stałego oraz technologię jej nanoszenia, co przyczynia się do wydłużenia trwałości silników. Opracowywana technologia pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa poprzez ograniczenie tarcia pomiędzy współpracującymi elementami. Dzięki tej technologii:
Atuty innowacyjnej technologii:
Przykłady zastosowania technologii:
|
Powłoka kompozytowa z węglem szklistym pełniącym rolę smaru stałego jest wykonana na osnowie przemysłowych żywic chemo- i termoutwardzalnych utwardzanych aminami nienasyconymi. Do żywicy wprowadzono optymalną zawartość cząstek węgla szklistego o granulacji poniżej 10 m. Z uwagi na dużą lepkość żywicy i możliwość nanoszenia natryskowego w skład powłoki wchodzą rozcieńczalniki. Do tak zmodyfikowanej żywicy wprowadzono cząstki węgla szklistego, a w celu ich równomiernego rozmieszczenia zastosowano mieszanie z użyciem ultradźwięków. Zapewniło to równomierne rozmieszczenie cząstek węgla szklistego w objętości kompozycji, a także zadowalające połączenie na granicy rozdziału żywica-cząstki węgla. Tak przygotowany materiał powłoki może być nanoszony pędzlem lub pistoletem o odpowiedniej średnicy dyszy i pod odpowiednim ciśnieniem na powierzchnię śrutowaną lub piaskowaną i odłuszczoną. Po zżelowaniu powłokę należy utwardzić w temperaturze 180oC przez 2 godz.
Efektywne działanie powłoki jest możliwe po właściwym przygotowaniu podłoża, tj. nadaniu jej chropowatości technologicznej przez piaskowanie lub śrutowanie (Rys. 1a i b).
W wyniku tych zabiegów uzyskuje się topografię powierzchni z wgłębieniami, w których jest zakotwiczona powłoka (Rys. 1c).
Rys. 1. Profil chropowatości popychacza ze stali 17HMN przed naniesieniem (a, b) i po naniesieniu (c- model) powłoki: 1- wierzchołek chropowatości popychacza, 2- powłoka z węglem szklistym nasączona olejem, 3- powierzchnia współpracującego z powłoką materiału o pomijalnie małej chropowatości - krzywka wałka rozrządu, 4- olej zamknięty we wgłębieniach chropowatości powierzchni popychacza.
Dzięki porowatości powłoka wchłania niewielkie ilości oleju, który wraz z cząstkami węgla szklistego zabezpiecza skojarzenie przed zatarciem po zaniku smarowania. Podczas tarcia dochodzi do zużywania cząstek węgla, a produkty jego zużycia są osadzane we wgłębieniach chropowatości eksploatacyjnej rozdzielając współpracujące części i zabezpieczając je przed zatarciem.
Rys. 2. Mikrofotografia powierzchni powłoki przed współpracą (a- widoczne cząstki węgla szklistego) i po współpracy (b- wysepki powłoki oddzielające współpracujące powierzchnie i zabezpieczające przed zatarciem).